Parkiet kojarzony jest z mieszkaniami czasów PRL–u. Najodporniejszy na długie użytkowanie jest z drewna gatunku buk, dąb lub jesion. Jego wierzchnia warstwa może być wielokrotnie odnawiana poprzez cyklinowanie i malowanie. Pełni bardzo dobrą funkcję izolacyjną, jest odporny na zmienność temperatur.

Niestety został wyparty przez panele, które są modne w dzisiejszych czasach. Stało się tak dlatego, że są łatwe do położenia oraz zaraz po montażu gotowe do użytkowania. Parkiet wymaga zatrudnienia fachowca do położenia oraz odpowiedni sprzęt do cyklinowania, a następnie wymaga lakierowania. Panele natomiast montuje się na klik i nie potrzeba do tego kleju. Parkiet, panele, drewniane deski podłogowe taki mamy wybór na polskim rynku. Szeroki wybór desek podłogowych oferuje firma Prestige Decor. Nad wyborem należy się zastanowić, gdyż jest to wydatek na długie lata. Wyróżniamy panele w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane:

drewniane, w który powierzchnia wykonana jest z drewna natomiast spodnia część z okleiny;

laminowane, wykonane są z płyty MDF, a na zewnętrznej stronie pokryte są laminowanym papierem;

korkowe, wykonane są z płyty HDF a ich wierzchnia warstwa pokryta jest korkiem. Bardzo dobrze sprawdzają się w kuchni i sypialni gdyż są wodoodporne;

drewnopochodne, pokryte są powłoką z drewna, a całość z płyty MDF.

Klasy ścieralności paneli.

Klasa ścieralności paneli określa się na podstawie tzw. testu Tabera. Polega to na zbadaniu odporności na ścieralność powierzchni. Liczona jest liczba obrotów kawałka podłogi wokół paska z papierem ściernym aż do momentu pojawienia się rysy. Oznacza to, iż im więcej obrotów potrzeba do uszkodzenia paneli, tym wyższą mają klasę ścieralności. Panele dzielimy pod względem klasy ścieralności i używalności. Wyróżniamy 6 klas ścieralności: AC1 – bardzo słaba; AC2 – słaba; AC3 – niska; AC4 – dobra; AC5 – wysoka; AC6 – bardzo wysoka. Najrzadziej stosuje się klasy AC1 i AC2, w gospodarstwach domowych klasa AC3 sprawdza się jedynie w sypialni, gdzie mamy niski poziom natężenia ruchu. W każdych warunkach mieszkalnych sprawdzają się panele o ścieralności AC4, natomiast w biurowcach, restauracjach oraz obiektach użyteczności publicznej zdecydowanie klasa AC5. Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, przy wyborze paneli, jest klasa użyteczności. Dzielimy ja na użytek domowy i publiczny. Wyróżniamy 6 klas: 21, 22, 23, 31, 32, 33. Odczytujemy je w następujący sposób — pierwsza cyfra oznacza, w jakich pomieszczeniach możemy je stosować a druga cyfra, jaki będzie stopień natężenia ruchu. Do pomieszczeń mieszkalnych nadają się panele z cyfrą 2, a do pomieszczeń publicznych z cyfrą 3. Obie te klasy decydują o jakości produktu i jego cenie. Kupując panele z wyższą klasą ścieralności oraz użyteczności mamy pewność, że posłużą nam na długie lata.