Chociaż na rynku wydawanych jest wiele magazynów wnętrzarskich, w niewielu z nich porusza się tematykę wyboru listew przypodłogowych. A szkoda. Listwy mają duży wpływ na nadanie wnętrzu określonego charakteru i na komfort późniejszego korzystania z mieszkania. Co zatem warto wiedzieć o wyborze listew do swojego domu?

Charakter

Listwy muszą być dobrane do charakteru mieszkania. Jeśli decydujemy się na urządzenie wnętrza klasycznie, idealnie wkomponują różnego rodzaju listwy z rzeźbieniami i frezami. W tym wypadku dobrze jest wybrać klasyczne listwy, drewniane lub w kolorze drewna, aby dobrze komponowały się z podłogą. Wnętrza minimalistyczne to wnętrza stworzone do prostych, bezpretensjonalnych listew. Najmodniejszy model wybierany w ostatnich latach to białe wysokie listwy przypodłogowe. Przede wszystkim świetnie one komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w nowoczesnym czy skandynawskim stylu. Pasują świetnie do każdego typu podłogi: zarówno klepki jak i paneli, oraz do każdego odcienia drewna.

Praktyczność

Solidne, wysokie listwy mają jeszcze kilka zalet, jeśli chodzi o ich użytkowanie. Przede wszystkim bardzo dobrze zabezpieczają one ściany przed pobrudzeniem, gdy przysuwamy do niej rower czy wózek dziecięcy. Brudne koło dzięki nim nie dotknie ściany. Jak wiadomo, o wiele łatwiej jest przetrzeć listwę mokrą ścierką, niż doczyścić, a tym bardziej odmalować białą ścianę. Wysokie listwy są również bardzo praktyczne. Mają wystarczająco dużą powierzchnię, aby można je było komfortowo przykleić do ściany. W tyle dużej listwy zmieści się również spore wcięcie na kable, nie ma więc problemu czy przez gruby kabel elektryczny listwę da się „docisnąć” do ściany. Jeszcze jedną zaletą, dużych, gładkich listew przypodłogowych, którą chwalą sobie gospodynie domowe jest to, że bardzo łatwo się je czyści. Listwy, na których nie ma ozdobnych frezów czy rzeźbień w bardzo szybki sposób można przetrzeć gąbką, aby odzyskały pierwotny splendor. Drobne ozdoby bardzo często wymagają żmudnego szorowania.