Wnętrza w stylu skandynawskim podbiły Europę. Większość osób remontujących mieszkania decyduje się właśnie na wybór tego stylu. Dlaczego zdobył tylu fanów? Jest bezpretensjonalny, prosty i pozostawia wiele możliwości dodania własnych smaczków. Czym cechują się mieszkania w stylu skandynawskim i na co zwrócić uwagę podczas ich urządzania?

Baza

Styl skandynawski cechują trzy  rzeczy: biel, szarość i naturalne drewno. Jeśli stajemy się właścicielami mieszkania, w którym planujemy właśnie tak urządzić wnętrze, musimy zacząć od tej palety kolorystycznej. Podłoga oczywiście musi być drewniana. Stawia się jednak na jasne odcienie drewna, a nawet tzw. drewno bielone. Chociaż wiele osób decyduj się raczej na wybór paneli lub deski podłogowej, w stylu skandynawskim świetnie wygląda też odświeżona klepka. Równie ważne są listwy przypodłogowe. Te powinny być białe, najlepiej duże – zrobione z płyty MDF. Nic tak nie podkreśla charakteru tego wnętrza jak właśnie nowoczesne, białe listwy skomponowane z drewnianą podłogą. Jeśli chodzi o malowanie ścian, smaczku dodaje kolor jasnoszary. Tu jednak muszą uważać  jego ilością właściciele małych lokali. Zbyt duża ilość szarego na ścianach przytłoczy mieszkanie. Lepiej jest więc na początku pomalować ściany na biało, i stopniowo malować po jednej na szaro, aby na bieżąco móc oceniać, jaki całość  uzyskuje efekt. Pozostaje wstawienie mebli. Oczywiście białych, drewnianych lub szarych.

Personalizacja

Do wymienionych odcieni można stopniowo wprowadzać jakiś kolor. Jeśli ktoś nie jest zagorzałym fanem minimalistycznych, surowych wnętrz, styl skandynawski można ocieplić różnego rodzaju dywanikami, poduszkami, firankami czy ramkami ścianach. Ważne jest to, aby wszystkie dodatkowe gadżety były w wymienionych „skandynawskich” kolorach, lub w jednym nowym, który zamierzamy wprowadzić do wnętrza. Dołączenie zbyt wielu bibelotów, we wszystkich kolorach tęczy, odbierze pomieszczeniu nadany wcześniej surowy charakter.