W obecnych czasach ilość przewodów w mieszkaniu przyprawia o zawrót głowy. I nic w tym dziwnego – technologia idzie do przodu, a my związku z tym kupujemy coraz więcej sprzętu RTV, AGD i gadżetów elektronicznych z każdym rokiem. Większość z nich działa na prąd lub baterie, które raz na jakiś czas trzeba ładować. Dlatego też już na etapie projektowania i remontowania mieszkania należy wziąć pod uwagę ilość kabli, jaka będzie nas otaczać i to, jak sprytnie ukryć je w różnych miejscach, by nie wprowadzały wizualnego chaosu.

Przewody w ścianach

Większość kabli da się ukryć w ścianach. W beton wkuwa się głównie przewody od gniazdek, elektryki i oświetlenia. Jednak niektórzy decydują się na stworzenie w niektórych miejscach specjalnych kanałów na przewody. Jest to bardzo popularne rozwiązanie np. w ścianie pomiędzy telewizorem, a szafką na której będzie stał dekoder czy konsola. Dzięki temu kable można w każdej chwili bezproblemowo wciągać i wyciągać, a na co dzień ich kłęby nie kotłują pomiędzy sprzętem. Niektórzy podobne rozwiązania stosują w kuchni, gdy chcą mieć stały dostęp do kabli od zmywarki i piekarnika. Jeszcze inne przewody można ukrywać za meblami (np. kabel od stojącej lampy można przeprowadzić za sofą, przy której stoi), lub w podwieszanym suficie.

Ratunek w listwach

Czasami ostatnią deską ratunku są… listwy przypodłogowe. Nowoczesne listwy z MDF projektowane są tak, aby w tylnej części pozostało trochę pustego miejsca właśnie na przeciągnięcie kabli. Gdy powoli kończymy remont i przypominamy sobie, że jeszcze musimy nasz lokal podłączyć do Internetu, listwy są czymś, co rozwiązuje problem z przewodem. Najczęściej musimy przeciągnąć go przez większość mieszkania aż do routera, który stoi w jego sercu. Listwy umożliwiają to w łatwy i elegancki sposób. Wiele osób w listwach ukrywa też kable np. od kina domowego, czy głośników, które podłączone są do sprzętu RTV, ale stoją niedaleko sofy. Duże listwy od dobrego producenta dają naprawdę wiele możliwości, dzięki którym okablowanie w naszym domu nie będzie stanowiło problemu.