Osoby, które wykańczają albo remontują dom czy mieszkanie, stają przed wieloma wyborami. Jedną z ważniejszych kwestii jest decyzja, jakim materiałem będzie wykończona podłoga. Po wyborze desek podłogowych czy paneli przychodzi również czas na kupno niemniej ważnego elementu, czyli listew, które pełnią wiele ważnych funkcji. Mowa tutaj nie tylko o kwestiach estetycznych, ale również praktycznych. Ich zadaniem jest zamaskowanie przerwy dylatacyjnej, ochrona ściany czy stworzenie przestrzeni do zamaskowania kabli. Jak je poprawnie zamontować?
Jakie są metody montażu listew przypodłogowych?
Montowanie listew przypodłogowych nie jest trudne. Warto wspomnieć, że podczas wyboru tych elementów należy się kierować nie tylko kolorem i wymiarem, ale również materiałem, z którego została wykonana. Po położeniu desek podłogowych można przejść do montażu listew. Możemy wyróżnić kilka metod. Jedną z popularniejszych jest klejenie, które polega na zastosowaniu taśm montażowych albo punktowym nałożeniu kleju. Inną metodą jest kupno klipsów lub klamer montażowych i zamontowanie ich do kołków umieszczonych w ścianie.
Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności robienia otworów w ścianie. Można to zrobić także przy pomocy wkrętów. Ta metoda sprawdza się głównie w przypadku listew drewnianych. Prace polegają na wywierceniu otworów w ścianie w odległości co około 50 cm, a następnie umieszczeniu w nich kołków. Kolejnym krokiem jest wykonanie otworów i zamontowanie w nich elementów do kołków, do czego przydają się gwoździe albo wkręty.
Jak zamontować listwy przy pomocy profili montażowych?
Rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością z uwagi na jakość mocowania, jest instalacja listew przypodłogowych za pomocą profili montażowych. Prace rozpoczynają się od przewiercenia profili w taki sposób, aby został ślad na murze. Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów w wyznaczonych miejscach oraz umieszczenie w nich kołków, które należy delikatnie dobić młotkiem.
Następną czynnością jest przykręcenie profilu montażowego listwy do ściany. Później należy założyć listwę, a w przypadku konieczności łączenia użyć specjalnego łącznika. W razie potrzeby można skrócić listwę piłą ręczną. Na koniec wystarczy zamontować profil montażowy i nałożyć zaślepki na końcówki listew.