Niewiele osób zwraca uwagę na listwy przypodłogowe w pomieszczeniach, w których przebywa. A przynajmniej tak im się wydaje. Prawda jest nieco inna – listwy przypodłogowe są subtelnym akcentem, który nadaj wnętrzu wyjątkowy i unikalny charakter. Nawet, jeśli nie skupiamy się na ich dokładnym wyglądzie, omiatając wzrokiem dane pomieszczenie, podświadomie rejestrujemy, jaki styl niosą ze sobą wykończenia i detale. Listwy, otaczające całe pomieszczenie, mogą albo idealnie z tym stylem współgrać, albo zakłócić jego harmonię.

Listwa listwie nierówna

Każdy producent listew przypodłogowych posiada w swojej ofercie różne modele. W marketach budowlanych można kupić tanie, jednak niezbyt wytrzymałe  listwy z plastiku i podobnych tworzyw. Są dostępne w różnych kolorach, część z nich imituje różne rodzaje drewna. Niektórzy decydują się na zakup listew drewnianych, które wyglądają dobrze zwłaszcza w zestawieniu z mozolnie ułożoną klepką. Jednak najbardziej popularne i najchętniej kupowane ostatnimi czasy są listwy zrobione z płyty MDF. Cechuje je wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a w przeciwieństwie do zwykłych, drewnianych listew nie wymagają impregnacji. Klienci mają do wyboru listwy lakierowane i fornirowane, a wśród nich dostępnych jest wiele kolorów i wzorów.

Jak dopasować listwy do mieszkania?

Aby dobrze dopasować listwy, najpierw należy określić styl wnętrza. Wnętrza nowoczesne, skandynawskie i minimalistyczne dobrze harmonizują z prostymi listwami, bez zbędnej ilości rzeźbień i frezów. Nie powinny one być zbyt ozdobne, podłoga nie powinna zakłócać wrażenia czystości, przestronności i braku zbędnych rzeczy. Inaczej sprawa się ma w wypadku wnętrz klasycznych czy retro. W nich ładnie rzeźbione, ozdobne listwy są idealnym uzupełnieniem wnętrza. Oczywiście należy pamiętać, że listwy muszą pasować do podłogi. Wybierając te w odcieniach drewna, trzeba skupić się na dopasowaniu ich koloru do paneli lub klepki. Hitem ostatnich lat są listwy przypodłogowe w kolorze białym. Komponują się one idealnie we wnętrzach skandynawskich, ale również z większością innych